Kuidas käia saunas õigesti? 4 tegevust, mida saunatades teed valesti

Kui eelmises postituses tõime välja 7 suurepärast põhjust, miks regulaarselt saunatada, siis seekord keskendume mitmele teravale küsimusele, mis ikka ja alati on arutelu tekitanud. Anname vastuse ja toome selguse tavaliste saunatraditsioonide osas, mida me tihtipeale täitsa õigesti ja ohutult ei tee.

Hakkad saunas kohe leili viskama

Me kõik teame mõnda saunasõpra, kes saunalavale jõudes haarab kätte kulbi ja hakkab kohe vett kerisele viskama. See võib tunduda kui ajahäkk ning saunaskäigu optimeerimisena, ent tegelikult säärane meetod erilist kasu ei too.

Oluline on aga lasta saunakuumal esialgu aeglaselt ja ühtlaselt keha üles soojendada. Soovitatakse alguses kuivas leiliruumis umbes 10 minutit niisama istuda ja oodata, et keha higistama hakkaks. Pole mõistlik hakata kohe pärast külmast tulekut kuumas saunas leili viskama, et kiiresti-kiiresti sooja saada. Soojeneme me korralikult köetud, 85-90 kraadises saunas niikuinii ja leili abil soojendamise kiirustamine aga intensiivistab liigselt kuumenemist, mida keha peab kompenseerima ja see seab jaheda organismi järsult ülemäära suure koormuse alla.

Oled saunas nii kaua kuni kannatad

Saun on eelkõige lõõgastav elamus, mille eesmärgiks on teha Sinu tervisele head. Meie põhjanaabrid harrastavad leiliviskamise ja saunatamise võistluseid, kus viimasena lavale jääv mees/naine toob võidu ja au koju. Liiga intensiivne kuumus kõrgeimal lavaastmel on päädinud aga mitmete surmadega ning pöördumatute tervisekahjustustega.

Saun on kui kontrollitud kuumusega tuba. Sealjuures on see kuumus tavaliselt palju suurem kui kuskil mujal looduses, mis tähendab, et meie organismi jaoks on see ebatavaline temperatuur ja keha tõlgendab seda sisuliselt ekstreemse situatsioonina. Kui keerata vunki liialt üle, teed endale liiga ja kasulikust rituaalist saab kahjulik. Kuidas aga piiri pidada ning mida tähele panna?

Kui pea on raske ja süda klopib, lahku saunast kohe jahtuma. Joo toasooja vett ning pea pausi, sest kangelast pole mõtet saunalaval mängida. Kui tunned, et tahad sauna naasta, pane saunamüts pähe ja võta kaasa kausike külma veega, millega aeg-ajalt oma nägu ja pead kasta.

Meie esivanemad lugesid nina otsast kukkuvaid higitilkasid ning kui 100 tilka täis sai, oli aeg jahutuseks. See on aga vanarahva tarkus, millest võib võtta eeskuju, ent iga inimene on erinev ja tähtis on kuulata oma keha. Kuna temperatuur on saunas ebatavaliselt kõrge, siis kehasisene termomeeter hakkab tõusma ja tõustes 39 kraadini, hakkab keha märku andma, et on aeg kuumusest põgeneda. Aega võtab see olenevalt sauna tüübist, leilisõbra kehamassist ja saunakogemusest umbes 10-15 minutit.

Jood saunas eelistatult õlut

Saun ja õlu on peaaegu, et lahutamatud - mis saab olla veel mõnusam kui külm õlu saunalaval või puhkepausi ajal sauna eesruumis? Kuna organism kaotab vedelikku higistamise kaudu küllaltki palju, tasub piirduda vaid ühe õllega. Alkohol hoopis suurendab vedeliku väljutamist rakkudest, mis lõppkokkuvõttes suurendab vedelikupuudust. Seepärast ei ole alkoholi tarbimine sauna ajal ja sauna järel väga soovitav.

Samuti väljuvad koos vedelikuga organismist ka mineraalid, mida peaks taastama ning suurepäraseks valikuks oleks toatemperatuuril mineraalvesi või soe tee. Sobib ka  toasoe vesi, kuhu on lisatud näpuotsaga himaalaja vm soola ja ürtide segu või marju.  Väga külm jook pärast kuuma sauna seab organismi täiendava koormuse alla nii nagu ka külma vette hüppamine. Kuigi see ei ole sama ohtlik, oleks mõistlik sellest siiski hoiduda. Ka saunas kehtib reegel, et kui võtad leili, võta vett vahele :)

Saunamütsiga traditsioonilisi saunamõnusid nautimas. Foto: Estoniansaunas/Pixabay

Lähed tulikuumast saunast äkitselt jääkülma vee alla/jääauku

Selline kuuma ja külma protseduur stimuleerib väga tugevasti veresoonkonda ja südant. Kuumas keskkonnas meie pindmised veresooned  nahas laienevad ja mahutavad rohkem verd. Seetõttu langeb saunaleilis ka vererõhk. Nahk võib kuumas mahutada kuni 1/3 koguverest organismis, see on keskmiselt umbes 2 liitrit – tavaolukorras mahutab nahk umbes poole vähem. Joostes  otse kuumast saunast hooga ülepea jääauku, tõmbuvad nahas olevad veresooned külma tõttu üle keha väga kiiresti kokku. Paraku aga ei suuda meie veenid laieneda ja veri surutakse tagasi arteritesse – normaalse verevoolu vastu.

Kui selline efekt mõjub järsult kogu kehale siis vererõhk tõuseb hüppeliselt ja seab südamele hetkeliselt kuni 9-kordse (!!!) koormuse. Kui saunaga koos tarvitatakse veel rohkelt alkoholi, mis veresoonkonda täiendavalt lõdvestab, on šokiseisund seda intensiivsem. Tulemuseks on suure tõenäosusega traagilised tagajärjed.

Kui aga sellist karastamist teha ettevaatlikult ja mõistusega, on tegemist  suurepärase viisiga organismi turgutamiseks. Hormoonikomplekt, mida meie aju sellise ekstreemolukorra kohal korral ringlusse saadab, on kirjeldamatu järelmõjuga. Samuti on see õigesti tehes suurepärane treening südamele ja veresoontele.

Alustuseks piirduda lihtsalt hõõruda oma keha lumega või külma veega. Kui kogemus juba suurem, siis võib proovida aeglaselt (!) vette minna, juba 20 kraadine vesi on piisavalt jahe. Villaleonardis saad sauna kõrval oleva duši alla jahutama minna või otse vastuvooluseadmega basseini hüpata. Eriti ettevaatlikud peavad olema südame- ja vererõhuprobleemidega inimesed.

 

Selleks, et eelmainitud 4-st traditsioonist maksimum võtta, on puudu lõõgastav saun ning sobiv seltskond. Villaleonardist leiad kuni kaheksa inimest mahutava spaakerisega sauna ning jahutava basseini. Valige sobiv nädalapäev välja, kus regulaarselt teha üks korralik saunaõhtu ning võtke meiega ühendust!

 

Sauna hind P-N kella 22.00-ni on 3h-100€, lisatund 30€;  alates 22.00 35.-eur/h.  Hind kehtib kuni kuuele inimesele, suurema seltskonna puhul lisandub tunnihinnale 5 €.