7 suurepärast põhjust, miks regulaarselt saunatada

Saun on Eesti ja meie lähinaabrite kultuuri lahutamatu osa. Juba lastena käisime vanemate ja sugulastega koos saunas, higistasime, vihtlesime ja lõõgastusime. Ja nii põlvest põlve - ka järgmiste põlvkondade esindajad käivad suure tõenäosusega saunamõnusid nautimas. Kuid sauna võlu ei peitu ainult naudingus, vaid kuumal rituaalil on omad tervislikud kasutegurid. Tõime välja 7 suurepärast põhjust, miks regulaarselt saunatada.

1.  Vabaned kehas olevatest mürkainetest

Kuum, niiske saun paneb higistama ning avab poorid. Tugev higistamine aga aitab kehast välja viia erinevaid mürkaineid, mis ajapikku on organismi kogunenud. Võttes 3-4 korda leili, võid saunaskäigu jooksul välja higistada kuni liiter vett. Külma ja kuuma keskkonna kiire vaheldumine ning rohke vedeliku tarbimine ergutab soolestikku. Kuigi tõeliseks saunajoogiks peetakse õlut, siis tegelikult on mürkainetest vabanemise eesmärgil parim juua just vett või taimeteed. Tänapäeval väga populaarne detoxing ehk organismi puhastus hõlmab eelkõige toitumisharjumuste muutmist, kuid suurepärase töö puhastamisel teeb ära ka regulaarne saunaskäik.

2. Põletad kaloreid

Regulaarne saunaskäik soodustab kaalulangust. Kas teadsid, et 20 minutit 80-kraadises saunas olemist võib põletada lausa 500 kilokalorit, sest kuum keskkond kiirendab ainevahetust nagu teeks trenni? Võimendunud vereringe, kõrgenenud pulss (100-150 lööki minutis) ning 2-3 korda tavapärasest kiirem kasvuhormooni vabanemine  loovad kehas samasuguse reaktsiooni nagu keskmise intensiivsusega treening. 

3. Tugevdad oma immuunsüsteemi, püsides kauem tervena

Kas kuulud nende hulka, kes sügise algusest kevade lõpuni püsib pidevalt valvel, et kusagilt külmetus- või viirushaigust üles ei korjaks? Saunas käimine paneb keha tootma valgeid vereliblesid, mis aitavad võidelda erinevate nakkushaigustega. Niimoodi tugevdad tervist ning põed haigusi kiiremini läbi või pääsed neist sootuks. Kuum keskkond teeb head ka hingamisteedele, sest kuiv õhk paneb nina limaskesti tootma eritist, mis sisaldab kaitsekehasid erinevate haiguste vastu. 

Soomes viidi läbi 15 aastat kestnud katse 1628 mehe ja naise seas, uurimaks sauna pikaaegset mõju tervisele. Uuringu tulemused tõid välja, et regulaarne saunatamine 4-7 korda nädalas vähendas 62 % äkksurma tõenäosust võrreldes ühekordse saunatamisega nädalas. Lisaks äkksurma ennetamisele vähendas regulaarne saunatamine 66 % dementsuse tekkimise riski ning 65 % Alzheimeri tõve teket. Tihe saunaskäik on suurepärane viis oma vereringlust ja tervist parendada, pikendades oma tervelt elatud eluaastaid. 

Saun ja vihtlemine käivad käsikäes, aga vihaga ära sauna tule!

4. Saun aitab kaasa treeningjärgsele taastumisele

Olles käinud mõnes spordiklubis, on ehk jäänud silma, et duširuumi kõrval asub ka leilisaun ning kui on treeningsaaliski palju rahvast, võid enamasti kindel olla, et saunalavalgi pead endale mugava asendi jaoks ruumi tekitama või kaassaunalistega kompromissi saavutama. Treeningjärgselt on saun lõõgastav nii vaimule kui ka kehale - higistades parandad koormust saanud lihaste verevarustust, mis aitab kiiremini taastuda. Lisaks soodustab kuum keskkond sinikate ja marrastuste kiiremat paranemist, sest kehatemperatuuri tõus laiendab veresooni ja parandab vereringet.

5. Karastamine

Temperatuuri vaheldus tugevdab organismi ja see on üks põhjustest, miks Eestis on taliujumine väga populaarne. Kui aga nii ekstreemselt ei taha karastuda, on suurepäraseks alternatiiviks saun, kus saunalaval tõuseb Sinu kehatemperatuur ning hakkad higistama. Kui enam saunas olla ei jaksa, jahuta keha kas õues, jahedas veekogus või külma duši all - see tugevdab tervist. 

6. Parandad unekvaliteeti

Kas oled tähele pannud, et saunaskäik toob hea une? Nimelt on saunaskäigu järel tõusnud kehatemperatuur ja ühtlaselt langev endorfiinitase (õnnehormoonid) sarnane uneeelse seisundiga. Seepärast on hea saunatada õhtuti või neil päevil, mil tead, et kurnavaid ja raskeid toimetamisi või tegevusi planeeritud ei ole.

7. Maandad stressi

Kiire elutempo, erinevad probleemid ja kiiresti muutuvad olukorrad toovad igapäevaellu kamaluga stressi, mis mõjub laastavalt kehale ning nõrgendab immuunsüsteemi. Saunas on aga hämar ja vaikne, mis soodustab vaimu ja keha lõõgastumist ning keha hakkab tootma endorfiini (õnnehormooni), tehes saunaskäiguga oma tervisele teene.

 

Selleks, et eelmainitud 7 suurepärast põhjust enda hüvanguks pöörata, on puudu lõõgastav saun ning sobiv seltskond. Villa Leonardist leiad kuni kaheksa inimest mahutava spaakerisega sauna ning jahutava basseini. Valige sobiv nädalapäev välja, kus regulaarselt teha üks korralik saunaõhtu ning võtke meiega ühendust!

Kui soovid saunaõhtut veelgi mõnusamat muuta, siis sobib selleks suurepäraselt tünnisauna rent Saunakarult! 

Sauna hind P-N kella 22.00-ni on 3h-100€, lisatund 30€;  alates 22.00 35.-eur/h.  Hind kehtib kuni kuuele inimesele, suurema seltskonna puhul lisandub tunnihinnale 5 €.